ochrona zdrowia

Wysokość zrealizowanych wydatków w obszarze ochrony zdrowia

+0,16%

Budżet zdrowotny Powiatu Pilskiego w 2023 r.

zrealizowane inwestycje

W 2023 r. Powiat Pilski kontynuował modernizację dwóch szpitali, w których zaszły ogromne zmiany jakościowe związane z zakupem nowoczesnego wyposażenia i remontem pomieszczeń.

Jednym z najważniejszych działań podejmowanych przez starostę, zarząd i radnych, jest podniesienie jakości leczenia i komfortu pacjentów. Powiat Pilski konsekwentnie modernizuje Szpital Specjalistyczny w Pile, który obsługuje mieszkańców całej północnej Wielkopolski. Wartość przeprowadzonych remontów i zakupów sprzętu od 2015 r. do 2023 r sięga już prawie 50 mln zł.

W 2023 r. trwała również modernizacja Szpitala Powiatowego w Wyrzysku, który specjalizuje się w rehabilitacji neurologicznej i opiece długoterminowej.

W rozdziale 85120 Lecznictwo psychiatryczne wydano kwotę 163.138,14 zł. Niniejsza wartość została wydatkowana na realizację projektu pn.: „Powiatowe Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży w Pile”.

Sprzęt w sali lekarskiej.
Zdjęcie przedstawia osoby na tle karetki.
Zdjęcie osób stojących na tle szpitala.
Zdjęcie przedstawia osobę pokazująca tablicę informacyjną.

Darmowa opieka dentystyczna

Powiat Pilski zadbał również o zdrowie swoich najmłodszych mieszkańców. W tym celu za ponad 1,5 mln złotych uruchomił i wyposażył Centrum Stomatologii Powiatu Pilskiego dla Dzieci i Młodzieży, gdzie profilaktyka i leczenie zębów odbywa się za darmo, w ramach kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia. Znajdują się tu dwa gabinety stomatologiczne, pracownia RTG z tomografem, recepcja. Z darmowej pomocy stomatologicznej skorzystało już 2,5 tys. pacjentów, a 25 tysięcy zostało objętych profilaktyką.

Sprzęt dentystyczny.
Recepcja

Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży

Dzieci i młodzież nadal mogli bezpłatnie korzystać z pomocy specjalistów w Powiatowym Środowiskowym Centrum Zdrowia Psychicznego w Pile.

W budynku przy Rydygiera 23 urządzono gabinety lekarzy, psychologów, terapeutów oraz oddział dzienny. W budynku przy Wojska Polskiego 49 b działa drugi punkt, gdzie przyjmowane są zgłoszenia, funkcjonuje także mobilny zespół psychologów. Obecnie centrum działa w ramach kontraktów z NFZ.

Zdjęcie tabliczki z napisem "Centrum Zdrowia Psychicznego".

Powiatowy Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży

Powiatowy Telefon Zaufania o numerze: 67 354-05-30 udzielał wsparcia dzieciom i młodzieży do 18 roku życia. Telefon obsługiwali pracownicy CenterMed/CISZUM od poniedziałku do piątku, w godzinach od 18.00 do 22.00. Dzwoniącym oferowane jest wsparcie emocjonalne i fachowe poradnictwo.

Plakat "Powiatowy Telefon Zaufania dla dzieci i młodzieży".

XXII Powiatowa Konferencja Promocji Zdrowia

W dniu 04.04.2023 r. wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Pile zorganizowano XXII Powiatową Konferencję Promocji Zdrowia. Konferencja odbyła się w Centrum Powiatowym „Iskra” w Pile, wzięli w niej udział przedstawiciele samorządów lokalnych, pedagodzy szkolni, szkolni koordynatorzy promocji zdrowia, pielęgniarki medycyny szkolnej oraz wykładowcy i studenci pielęgniarstwa z Akademii Nauk Stosowanych

Światowy dzień zdrowia 2023 ,,Zdrowie dla Wszystkich''

Badania i porady medyczne podczas "Tanecznej środy"

Poza dobrą zabawą, we współpracy z Fundacją "Z sercem do Pacjenta" i Szpitalem Specjalistyczny w Pile odbyła się możliwość skorzystania z bezpłatnych: pomiarów ciśnienia krwi, warsztatów z udzielania pierwszej pomocy medycznej, rozmów z fizjoterapeutami, nauki samobadania piersi.

Grafika ,,Klub Pacjenta''

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

10 października obchodzono Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, który ma na celu upowszechnianie polityki zdrowia psychicznego oraz edukację społeczną w zakresie profilaktyki.

grafika ,,Światowy dzień zdrowia psychicznego''

XVII Powiatowe Obchody Dnia Zdrowia Piersi

Profilaktyka raka piersi niesie dużą szansę na uratowanie życia, a październik jest tym miesiącem w roku, w którym kładzie się nacisk na profilaktykę, edukację i wzrost świadomości o raku piersi.

Plakat "Lepiej Zapobiegać niż Leczyć".