WSPÓŁPRACA W ZWIĄZKACH I STOWARZYSZENIACH

STOWARZYSZENIE ''PARTNERSTWo DLA ROZWOJU KRAJNY''

Zdjęcie grupowe z wręczenia CERTYFIKATU DLA PARTNERSTWA DLA ROZWOJU KRAJNY

PLAN ŚCIEŻEK ROWEROWYCH I CERTYFIKAT DLA PARTNERSTWA DLA ROZWOJU KRAJNY

Powstała koncepcja budowy ścieżek rowerowych o łącznej długości 140 km na terenie powiatu pilskiego i powiatu złotowskiego w ramach Partnerstwa dla Rozwoju Krajny, które otrzymało również certyfikat za udział w nowatorskim projekcie Centrum Wsparcia Doradczego.

Koncepcja została opracowana w ramach projektu CWD PLUS dla „Partnerstwa dla Rozwoju Krajny”, do którego należą samorządy Powiatu Pilskiego i Powiatu Złotowskiego oraz gminy: Wysoka, Białośliwie, Miasteczko Krajeńskie, Wyrzysk, Łobżenica oraz Zakrzewo, Lipka i Złotów'

"Na podstawie opracowanej koncepcji budowy ścieżek rowerowych na terenie wymienionych gmin  Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Rozwoju Krajny”, którego Powiat Pilski jest liderem, będzie aplikować o środki zewnętrzne na ich budowę. Budowa ścieżek rowerowych to jedno z ważniejszych zadań Partnerstwa dla Rozwoju Krajny, którego jednym z celów jest rozwój turystyki na obszarze jego działania - mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski, prezes zarządu Stowarzyszenia."

Certyfikat

Opracowanie koncepcji budowy ścieżek rowerowych jest jednym z pierwszych efektów projektu CWD, w którym bierze udział Partnerstwo dla Rozwoju Krajny. To nowatorski projekt doradczy Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) o ogólnopolskiej skali realizowany od 3 lat.

Głównym jego celem jest wsparcie partnerstw gmin i powiatów w skutecznym kreowaniu zrównoważonej polityki rozwoju odpowiadającej na lokalne potrzeby mieszkańców. Cel ten realizuje właśnie Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Rozwoju Krajny” przy udziale ekspertów ze Związku Miast Polskich (ZMP) i Fundacji Fundusz Współpracy (FFW).

Za udział w tym projekcie Partnerstwo dla Rozwoju Krajny otrzymało certyfikat za dotychczasowe działania. Wręczył go Minister Funduszy i Polityki Regionalnej Grzegorz Puda. Certyfikat odebrała Karolina Szambelańczyk, dyrektor Wydziału Funduszy Pomocowych i Rozwoju w Starostwie Powiatowym, koordynator grupy roboczej Partnerstwa.

Samorządy Partnerstwa dla Rozwoju Krajny uczestniczyły w 2023 r.  w nowatorskim projekcie Pilotażu Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej – Centrum Wsparcia Doradczego, dzięki czemu mają możliwość sięgania po dodatkowe środki, także specjalnie dedykowane na takie projekty. 

KONWENT SAMORZĄDOWY „PARTNERSTWA DLA ROZWOJU KRAJNY"

Starostwie Powiatowym w Pile 6 listopada 2023 r. odbył się Konwent Samorządowy poświęcony przyszłości i rozwojowi Stowarzyszenia „Partnerstwa dla rozwoju Krajny”.

Udział w nim wzięli przedstawiciele samorządów, wójtowie i burmistrzowie miast i gmin oraz przedstawiciele powiatów należących do „Partnerstwa dla Rozwoju Krajny”. Uczestniczyli w nim także  doradcy ze Związku Miast Polskich oraz Fundacji Funduszu Współpracy. W konwencie wziął udział Arkadiusz Kubich, wicestarosta pilski, jako przedstawiciel Powiatu Pilskiego, który jest członkiem Partnerstwa oraz radny Rady Powiatu w Pile Krzysztof Stepnowski.

W ramach konwentu odbyło się także szkolenie dla włodarzy i członków grupy roboczej „Partnerstwa dla rozwoju Krajny”, obejmujące kwestie formalno- prawne dotyczące prowadzenia stowarzyszenia.

Do „Partnerstwo dla Rozwoju Krajny” należą samorządy Powiatu Pilskiego i Powiatu Złotowskiego oraz gminy: Wysoka, Białośliwie, Miasteczko Krajeńskie, Wyrzysk, Łobżenica oraz Zakrzewo, Lipka.

Celem działania Partnerstwa jest rozwój gospodarczy, turystyki, oświaty, usług społecznych, w ochronie zdrowia oraz dbanie o kulturę i tradycję regionu Krajna.

Spotkanie konwentu samorządowego „PARTNERSTWA DLA ROZWOJU KRAJNY"
Spotkanie konwentu samorządowego „PARTNERSTWA DLA ROZWOJU KRAJNY"
Spotkanie konwentu samorządowego „PARTNERSTWA DLA ROZWOJU KRAJNY"
Spotkanie konwentu samorządowego „PARTNERSTWA DLA ROZWOJU KRAJNY"

SAMORZĄDOWY KONWENT LOKALNY O MEDIACJACH W SZKOLE

11 grudnia 2023 r. w Młodzieżowym Domu Kultury Iskra w Pile odbył się Samorządowy Konwent Lokalny poświęcony mediacjom w szkole i współpracy instytucji za nią odpowiedzialnych, w tym sądów.

Konwent zorganizował Powiat Pilski. Wzięła w nim udział m.in. mec. Jolanta Kucharzak z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu, Główny Specjalista ds. wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej  województwa wielkopolskiego, ekspert Zespołu Rzecznika Praw Dziecka ds. mediacji w szkole i innych placówkach oświatowych.

O współpracy sądów ze szkołami mówiła sędzia Agnieszka Dębek - Brelik, Przewodnicząca III Wydziału Rodzinnego i Nieletnich w Sądzie Rejonowym w Pile.

Ważnym poruszonym tematem były mediacje rodzinne, jako pomost pomiędzy szkołą a środowiskiem pomocowym, o których mówiła Barbara Grenda, Kierownik Wielkopolskiego Ośrodka Adopcyjnego w Pile, mediator sądowy.

Omówiono także współpracę w subregionie pilskim instytucji pracujących metodą mediacji. Wymieniono również cenne doświadczenia dotyczące mediacji w szkole, ważne przede wszystkim dla osób szkolących się na mediatorów.  

spotkanie samorządowe ,,KONWENT LOKALNY O MEDIACJACH W SZKOLE''
spotkanie samorządowe ,,KONWENT LOKALNY O MEDIACJACH W SZKOLE''

SAMORZĄDOWY KONWENT REGIONALNY O WSPARCIU OSÓB NIESAMODZIELNYCH

4 grudnia 2023 r. w Starostwie Powiatowym w Pile odbył się Konwent regionalny pn. „Wymiana informacji i doświadczeń na temat dynamiki zmian zachodzących w systemie wsparcia dla osób niesamodzielnych”.

Przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego oraz dyrektorów i kierowników działów powiatowych centrów pomocy rodzinie z powiatów: pilskiego, czarnkowsko- trzcianeckiego, chodzieskiego, złotowskiego oraz wągrowieckiego omawiali sytuację osób niesamodzielnych. Uczetniczył w nim również Krzysztof Sadowski, etatowy członek Zarządu Powiatu w Pile.

Skupiono się na usługach pomocy i opieki dla osób starszych, niepełnosprawnych oraz dzieci, które potrzebują wsparcia. Analizowano, jakie konkretne potrzeby mają te grupy, jakie działania podejmują opiekunowie oraz jakie trudności napotykają w świadczeniu pomocy. Omówiono zadania i programy Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Ważne było zidentyfikowanie problemów i znalezienie praktycznych rozwiązań, aby skuteczniej wspierać te osoby. Podczas konwentu odbyła się prelekcja pt. „ Wzrastanie w dysfunkcyjnej rodzinie jedną z przyczyn niesamodzielności człowieka w dorosłym życiu”. Prelegentem była Barbara Grenda – mediator sądowy i biegły sądowy w sprawach rodzinnych i opiekuńczych. Organizatorem Konwentu było Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Pile.

SAMORZĄDOWY KONWENT REGIONALNY O WSPARCIU OSÓB NIESAMODZIELNYCH
SAMORZĄDOWY KONWENT REGIONALNY O WSPARCIU OSÓB NIESAMODZIELNYCH
SAMORZĄDOWY KONWENT REGIONALNY O WSPARCIU OSÓB NIESAMODZIELNYCH
SAMORZĄDOWY KONWENT REGIONALNY O WSPARCIU OSÓB NIESAMODZIELNYCH

KONWENT PSYCHOLOGÓW I PEDAGOGÓW POŚWIĘCONY PROBLEMOM MŁODZIEŻY

W Centrum Powiatowym Iskra w Pile odbył się 1. Konwent Psychologów i Pedagogów Szkół Powiatu Pilskiego pod hasłem ”Problemy współczesnej profilaktyki w szkole”

Konwent był okazją do spotkania pedagogów i psychologów szkół powiatu pilskiego, zarówno średnich jak i podstawowych oraz instytucji lokalnych zajmujących się profilaktyką tzw. zachowań ryzykownych młodzieży i udzielającym im wsparcia. W Konwencie udział wzięli także przedstawiciele samorządów z ościennych powiatów: chodzieskiego, czarnkowsko-trzcianeckiego, wągrowieckiego i złotowskiego, specjaliści z zakresu pedagogiki, nauk o zdrowiu, socjologii i policjanci.

Poruszono wiele ważnych problemów, z którymi boryka się dzisiaj młodzież: agresję w szkole, czy wzrost liczby samobójstw wśród młodych ludzi. Celem konwentu było pokazanie sposobów i metod, jak sobie radzić z wieloma problemami młodzieży.  

"To było bardzo potrzebne spotkanie, wierzę, że odbędą się kolejne, także w innej formule, na przykład ćwiczeń. Młodzież ma coraz więcej problemów emocjonalnych i psychologicznych. Ważna jest profilaktyka, umiejętność im zapobiegania, ale także umiejętność niesienia pomocy, nie tylko przez psychologów, pedagogów szkolnych, ale także dyrektorów, nauczycieli" -  mówi Krzysztof Sadowski, etatowy członek Zarządu Powiatu w Pile, który wziął udział w tym wydarzeniu. 

Uczestnicy wysłuchali wiele profesjonalnych wykładów, wygłoszonych przez specjalistów, o następującej tematyce:  

Konwent został zorganizowany m.in. przez Zespół Szkół przy Teatralnej w ramach programu wychowawczo - profilaktycznego w zakresie problemów współczesnej profilaktyki w szkole.

KONWENT PSYCHOLOGÓW I PEDAGOGÓW POŚWIĘCONY PROBLEMOM MŁODZIEŻY
KONWENT PSYCHOLOGÓW I PEDAGOGÓW POŚWIĘCONY PROBLEMOM MŁODZIEŻY
KONWENT PSYCHOLOGÓW I PEDAGOGÓW POŚWIĘCONY PROBLEMOM MŁODZIEŻY
KONWENT PSYCHOLOGÓW I PEDAGOGÓW POŚWIĘCONY PROBLEMOM MŁODZIEŻY
KONWENT PSYCHOLOGÓW I PEDAGOGÓW POŚWIĘCONY PROBLEMOM MŁODZIEŻY
KONWENT PSYCHOLOGÓW I PEDAGOGÓW POŚWIĘCONY PROBLEMOM MŁODZIEŻY