WSPÓŁPRACA W ZWIĄZKACH I STOWARZYSZENIACH
STOWARZYSZENIE ''PARTNERSTWo DLA ROZWOJU KRAJNY''
PLAN ŚCIEŻEK ROWEROWYCH I CERTYFIKAT DLA PARTNERSTWA DLA ROZWOJU KRAJNY
Powstała koncepcja budowy ścieżek rowerowych o łącznej długości 140 km na terenie powiatu pilskiego i powiatu złotowskiego w ramach Partnerstwa dla Rozwoju Krajny, które otrzymało również certyfikat za udział w nowatorskim projekcie Centrum Wsparcia Doradczego.
Koncepcja została opracowana w ramach projektu CWD PLUS dla „Partnerstwa dla Rozwoju Krajny”, do którego należą samorządy Powiatu Pilskiego i Powiatu Złotowskiego oraz gminy: Wysoka, Białośliwie, Miasteczko Krajeńskie, Wyrzysk, Łobżenica oraz Zakrzewo, Lipka i Złotów'
"Na podstawie opracowanej koncepcji budowy ścieżek rowerowych na terenie wymienionych gmin Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Rozwoju Krajny”, którego Powiat Pilski jest liderem, będzie aplikować o środki zewnętrzne na ich budowę. Budowa ścieżek rowerowych to jedno z ważniejszych zadań Partnerstwa dla Rozwoju Krajny, którego jednym z celów jest rozwój turystyki na obszarze jego działania - mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski, prezes zarządu Stowarzyszenia."
Opracowanie koncepcji budowy ścieżek rowerowych jest jednym z pierwszych efektów projektu CWD, w którym bierze udział Partnerstwo dla Rozwoju Krajny. To nowatorski projekt doradczy Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) o ogólnopolskiej skali realizowany od 3 lat.
Głównym jego celem jest wsparcie partnerstw gmin i powiatów w skutecznym kreowaniu zrównoważonej polityki rozwoju odpowiadającej na lokalne potrzeby mieszkańców. Cel ten realizuje właśnie Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Rozwoju Krajny” przy udziale ekspertów ze Związku Miast Polskich (ZMP) i Fundacji Fundusz Współpracy (FFW).
Za udział w tym projekcie Partnerstwo dla Rozwoju Krajny otrzymało certyfikat za dotychczasowe działania. Wręczył go Minister Funduszy i Polityki Regionalnej Grzegorz Puda. Certyfikat odebrała Karolina Szambelańczyk, dyrektor Wydziału Funduszy Pomocowych i Rozwoju w Starostwie Powiatowym, koordynator grupy roboczej Partnerstwa.
Samorządy Partnerstwa dla Rozwoju Krajny uczestniczyły w 2023 r. w nowatorskim projekcie Pilotażu Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej – Centrum Wsparcia Doradczego, dzięki czemu mają możliwość sięgania po dodatkowe środki, także specjalnie dedykowane na takie projekty.
KONWENT SAMORZĄDOWY „PARTNERSTWA DLA ROZWOJU KRAJNY"
Starostwie Powiatowym w Pile 6 listopada 2023 r. odbył się Konwent Samorządowy poświęcony przyszłości i rozwojowi Stowarzyszenia „Partnerstwa dla rozwoju Krajny”.
Udział w nim wzięli przedstawiciele samorządów, wójtowie i burmistrzowie miast i gmin oraz przedstawiciele powiatów należących do „Partnerstwa dla Rozwoju Krajny”. Uczestniczyli w nim także doradcy ze Związku Miast Polskich oraz Fundacji Funduszu Współpracy. W konwencie wziął udział Arkadiusz Kubich, wicestarosta pilski, jako przedstawiciel Powiatu Pilskiego, który jest członkiem Partnerstwa oraz radny Rady Powiatu w Pile Krzysztof Stepnowski.
W ramach konwentu odbyło się także szkolenie dla włodarzy i członków grupy roboczej „Partnerstwa dla rozwoju Krajny”, obejmujące kwestie formalno- prawne dotyczące prowadzenia stowarzyszenia.
Do „Partnerstwo dla Rozwoju Krajny” należą samorządy Powiatu Pilskiego i Powiatu Złotowskiego oraz gminy: Wysoka, Białośliwie, Miasteczko Krajeńskie, Wyrzysk, Łobżenica oraz Zakrzewo, Lipka.
Celem działania Partnerstwa jest rozwój gospodarczy, turystyki, oświaty, usług społecznych, w ochronie zdrowia oraz dbanie o kulturę i tradycję regionu Krajna.
SAMORZĄDOWY KONWENT LOKALNY O MEDIACJACH W SZKOLE
11 grudnia 2023 r. w Młodzieżowym Domu Kultury Iskra w Pile odbył się Samorządowy Konwent Lokalny poświęcony mediacjom w szkole i współpracy instytucji za nią odpowiedzialnych, w tym sądów.
Konwent zorganizował Powiat Pilski. Wzięła w nim udział m.in. mec. Jolanta Kucharzak z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu, Główny Specjalista ds. wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej województwa wielkopolskiego, ekspert Zespołu Rzecznika Praw Dziecka ds. mediacji w szkole i innych placówkach oświatowych.
O współpracy sądów ze szkołami mówiła sędzia Agnieszka Dębek - Brelik, Przewodnicząca III Wydziału Rodzinnego i Nieletnich w Sądzie Rejonowym w Pile.
Ważnym poruszonym tematem były mediacje rodzinne, jako pomost pomiędzy szkołą a środowiskiem pomocowym, o których mówiła Barbara Grenda, Kierownik Wielkopolskiego Ośrodka Adopcyjnego w Pile, mediator sądowy.
Omówiono także współpracę w subregionie pilskim instytucji pracujących metodą mediacji. Wymieniono również cenne doświadczenia dotyczące mediacji w szkole, ważne przede wszystkim dla osób szkolących się na mediatorów.
SAMORZĄDOWY KONWENT REGIONALNY O WSPARCIU OSÓB NIESAMODZIELNYCH
4 grudnia 2023 r. w Starostwie Powiatowym w Pile odbył się Konwent regionalny pn. „Wymiana informacji i doświadczeń na temat dynamiki zmian zachodzących w systemie wsparcia dla osób niesamodzielnych”.
Przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego oraz dyrektorów i kierowników działów powiatowych centrów pomocy rodzinie z powiatów: pilskiego, czarnkowsko- trzcianeckiego, chodzieskiego, złotowskiego oraz wągrowieckiego omawiali sytuację osób niesamodzielnych. Uczetniczył w nim również Krzysztof Sadowski, etatowy członek Zarządu Powiatu w Pile.
Skupiono się na usługach pomocy i opieki dla osób starszych, niepełnosprawnych oraz dzieci, które potrzebują wsparcia. Analizowano, jakie konkretne potrzeby mają te grupy, jakie działania podejmują opiekunowie oraz jakie trudności napotykają w świadczeniu pomocy. Omówiono zadania i programy Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Ważne było zidentyfikowanie problemów i znalezienie praktycznych rozwiązań, aby skuteczniej wspierać te osoby. Podczas konwentu odbyła się prelekcja pt. „ Wzrastanie w dysfunkcyjnej rodzinie jedną z przyczyn niesamodzielności człowieka w dorosłym życiu”. Prelegentem była Barbara Grenda – mediator sądowy i biegły sądowy w sprawach rodzinnych i opiekuńczych. Organizatorem Konwentu było Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Pile.
KONWENT PSYCHOLOGÓW I PEDAGOGÓW POŚWIĘCONY PROBLEMOM MŁODZIEŻY
W Centrum Powiatowym Iskra w Pile odbył się 1. Konwent Psychologów i Pedagogów Szkół Powiatu Pilskiego pod hasłem ”Problemy współczesnej profilaktyki w szkole”
Konwent był okazją do spotkania pedagogów i psychologów szkół powiatu pilskiego, zarówno średnich jak i podstawowych oraz instytucji lokalnych zajmujących się profilaktyką tzw. zachowań ryzykownych młodzieży i udzielającym im wsparcia. W Konwencie udział wzięli także przedstawiciele samorządów z ościennych powiatów: chodzieskiego, czarnkowsko-trzcianeckiego, wągrowieckiego i złotowskiego, specjaliści z zakresu pedagogiki, nauk o zdrowiu, socjologii i policjanci.
Poruszono wiele ważnych problemów, z którymi boryka się dzisiaj młodzież: agresję w szkole, czy wzrost liczby samobójstw wśród młodych ludzi. Celem konwentu było pokazanie sposobów i metod, jak sobie radzić z wieloma problemami młodzieży.
"To było bardzo potrzebne spotkanie, wierzę, że odbędą się kolejne, także w innej formule, na przykład ćwiczeń. Młodzież ma coraz więcej problemów emocjonalnych i psychologicznych. Ważna jest profilaktyka, umiejętność im zapobiegania, ale także umiejętność niesienia pomocy, nie tylko przez psychologów, pedagogów szkolnych, ale także dyrektorów, nauczycieli" - mówi Krzysztof Sadowski, etatowy członek Zarządu Powiatu w Pile, który wziął udział w tym wydarzeniu.
Uczestnicy wysłuchali wiele profesjonalnych wykładów, wygłoszonych przez specjalistów, o następującej tematyce:
Standardy i dylematy etyczne udzielania wsparcia psychologicznego i pedagogicznego w szkole,
Zdrowie psychiczne uczniów - stan i rekomendacje do działań profilaktycznych w szkole,
Prawne narzędzia reakcji na zachowania niepożądane w placówkach oświatowych,
Kodeks etyczny specjalisty z zakresu profilaktyki w szkole.
Konwent został zorganizowany m.in. przez Zespół Szkół przy Teatralnej w ramach programu wychowawczo - profilaktycznego w zakresie problemów współczesnej profilaktyki w szkole.